Přihláška za člena ASSITEJ EN

Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

Světový den divadla pro děti a mládež 2001

Ustavení Světového dne divadla pro děti a mládež projednal a odsouhlasil 13. světový Kongres ASSITEJ – Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež – v norském Tromso v roce 1999. Po složitých jednáních byl vybrán celosvětově akceptovatelný den a na podzim roku 2000 byl  generálním sekretariátem ASSITEJ vyhlášen 20. březen Světovým dnem divadla pro děti a mládež.

Poprvé bude tento den slaven již za několik týdnů – tedy  20.3.2001.

Autorkou oficiálního provolání, jež by mělo v uvedený den zaznít z jevišť celého světa, je paní Suzanne Osten, umělecká ředitelka souboru Unga Klara ze Stockholmu.

Tento den bude v 65 zemích celého světa /tolik má ASSITEJ členských národních středisek/

slaven a připomínám speciálními akcemi: festivaly, přehlídkami, mimořádnými přestaveními, semináři, symposii, konferencemi, workshopy, udílením speciálních cen, čtením oficiálního provolání, články v tisku aj.

České středisko ASSITEJ  vyzvalo nejen své členy, ale všechna divadla ČR, aby v tento  den nasadila do svého programu představení určená pro dětské diváky /pokud taková ve svém repertoáru mají/  a  společně tak oslavila tento mezinárodní divadelní svátek.

K tomuto prvnímu svátku divadla pro děti a mládež se rozličnými aktivitami dosud připojilo přes 40 souborů a kulturních zařízení  ČR.

Výbor českého střediska ASSITEJ a Divadelní ústav uspořádá v úterý 20.3.2001 v Divadle v Celetné v Praze oslavu Světového dne divadla pro děti a mládež programem komponovaným z reprezentantů amatérského divadla pro děti, divadla pro děti hraného dětmi a profesionálního divadla. V jeho rámci  vystoupí Divadelní spolek Tyl z Rakovníka s představením „Z deníku kocoura Modroočka“,  dále soubor  HOP-HOP ZUŠ Ostrov nad Ohří s představením“Ondráš nebo Juráš?“  a slavnostní den završí Divadlení sdružení CD 94 Hrbkovou dramatizací Tří mušketýrů.

Tisková konference ke Světovému dni divadla pro děti a mládež se uskuteční ve čtvrtek, 15.3.2001 v 10,30 hod. v Malém sále Divadelního ústavu /Praha 1, Celetná 17/.

Oficiální provolání k světovému dni divadla pro děti a mládež

 

Přehled divadel, souborů a kulturních zařízení, které se hlásí k oslavě Světového dne divadla pro děti a mládež   /20.3.2001/

 

Divadlo v Celetné

     10,30       Z deníku kocoura Modroočka  /Divadelní spolek Tyl Rakovník/

     15,00       Ondráš nebo Juráš ?  /Soubor HOP – HOP,  ZUŠ Ostrov nad Ohří/

     19,00       Daniel Hrbek, Jiří Janků:  Tři mušketýři  /Divadelní sdružení CD 94/

 

Jihočeské divadlo České Budějovice

      10:00      J. Feld:   Pošťácká pohádka  /v historické budově JD/

  1. Mastrosimone:   Jako naprostí šílenci  /v Divadle O. Nedbala v Táboře/

Severomoravské divadlo Šumperk

  1. Peška:  O Šípkové Růžence

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

  1.          Giraudoux:  Ondina

Dividlo Ostava a Klub Atlantik

        10:00     Oslava (divadlem) „Světového dne divadla pro děti a mládež“

                                   Daleká cesta /MŠ Poděbradova, Ostrava/

                                   Krabičková pohádka /ZŠ Jugoslávská, Ostrava/

                                   O škaredé princezně /“Bigini di Ostrava“, ZŠ Ostrčilova/

                                   2 x 2 je někdy 5 ! /DIVIDLO Ostrava/

                                   Paraplíčko …..  /MŠ Klubíčko, Ostrava-Hrabová/

                                   Mrazík …. /Speciální MŠ, Liptaňské nám., Poruba

Městské divadlo Brno

  1. Goldoni:  Sluha dvou pánů

Husa na provázku

                     Krakonoš a trpaslíci

Loutkové divadlo Radost

  1. Polák:  Sněhurka a sedm permoníků /2x/

Těšínské divadlo

        10:00     Starci na chmelu / v KD Petra Bezruče – Havíř/

                      J.Rakowiecki-J.Wittlin:   Sněhurka /v Českém Těšíně/

Divadlo Příbram

         10:00     V. Nezval: Anička Skřítek a Slaměný Hubert

Dejvické divadlo

          10:00     O zakletém hadovi /klasická pohádka na lidové motivy/

DS DUTAM při SPgŠ VOŠS Prachatice /v KIS města Prachatice/

          19:30     A. Davison:  Teď budeme spát

  1. Capote:  Mistr Bída

                              Strom noci

 

Středočeské divadlo Kladno

           10:00    J. Kainar:  Zlatovláska

Západočeké divadlo Cheb

                         Eskymáci   /etnická pohádka/ – Loutkové studio  KAŠe a PÁREK

Divadlo SKELET

                        Jak loupežníkův synek zatočil s lesními skřitky /v Jablonci nad Nisou/

Komorní scéna ARÉNA

                        René de Obaldia: Vítr ve větvích sasafrasu /na zájezdové scéně Městského divadla

                                                                                              v Prostějově/

Kulturní dům Jižní Město, Dětský klub Sluníčko

       9:00          Otvírání 2001 – meziobvodní  kolo přehlídky dětských divadelních, loutkářských a

                                           recitačních  souborů

Kulturní dům Dubina, Pardubice

        8:30         Marie Křepelková:  Babice, vrbice

      10:00         Marie Křepelková:  Babice, vrbice

 

Divadlo Šuplík

       17:00         Kapitán Háček

Divadlo rozmanitostí, loutková scéna Městského divadla v Mostě

         9:00          Ivana Zajáčková a Marie Stejskalová:  Perníková a dračí pohádka /variace na motivy

                                                                                         pohádek J. Bruknera/

        10:30         Ivana Zajáčková a Marie Stejskalová:  Perníková a dračí pohádka /variace na motivy

                                                                                         pohádek J. Bruknera/

Dům kultury Trutnov

          8:30       Šípková Růženka /Divadlo Evy Hruškové/

        10:00       Šípková Růženka /Divadlo Evy Hruškové/

Divadlo Na Královské cestě

        14:30       Popelka /Divadlo v Paláci Kinských/

Divadlo DK Poklad v Ostravě-Porubě

          8:30      Dobrodružství s Marťánkem /Klaunské divadlo  M I M O  Ostrava/

        10:00      Dobrodružství s Marťánkem /Klaunské divadlo  M I M O  Ostrava/

        11:00      Dobrodružství s Marťánkem /Klaunské divadlo  M I M O  Ostrava/

 

Lyra Pragensis, o.p.s.

         17:30      Richard Bach: Iluze

Malé divadlo České Budějovice

           8:30      H.Ch. Andersen:  Sněhová královna

         10:00      H.Ch. Andersen:  Sněhová královna

 

Studio Damúza

                        O človeku, ktorý ďaleko hľadá  /Konzistence Médi/

Divadlo Minaret

         16:00      Loupežník Lotrando /na Malé scéně Městského divadla Mladá Boleslav/

PIDIVADLO – stálá scéna Vyšší odborné školy herecké

      Den otevřených dveří pro pohádku k Mezinárodnímu dni divadla pro děti

       9:30          J. Jílek: Čarovná Barborka

      14:30         M. Kubátová: Čert, Bára a z pekla štěstí

      17:00         H. Ch. Andersen: Malá mořská víla

Divadlo „M“ /Duchcov/ – První soukromá severočeká divadelní společnost

  1. Petrovská:  O Aničce ze mlejna

 

Palác Akropolis a Divadlo M.U.T.

       10:00 – 14:00        Divadelní dílna pro děti pod vedením Divadla M.U.T.

                                     /Palác Akropolis, velký sál divadla/

Divadlo u hasičů

         15:00     Mrazík  /Docela velké divadlo Litvínov/

Dividlo Ostrava v DDM na Korunní /Ostrava – Mariánské Hory/

           9:00     Oslava (divadlem) „Světového dne divadla pro děti a mládež“

                        Kočičí tanec /MŠ Poděbradova, Ostrava/

                        Pohádka o panu Hvězdičkovi /ZŠ Jugoslávská, Ostrava/

                        O škaredé princezně /“Bigini di Ostrava“, ZŠ Ostrčilova/

                        2 x 2 je někdy 5 ! /DIVIDLO Ostrava/

                        „ …… třeba já nevím“ /DIVIDLO Ostrava/

                        Paraplíčko /MŠ Klubíčko, Ostrava – Hrabová/

                        O Budulínkovi /MŠ Poděbradova, Ostrava/

                        Zvířátka v lese /MŠ V Zahradách, Poruba/

                        O zazděné slečně / Loutkářský soubor OPAL  Opava/

                       „Nač oslavovat proklamacemi a prohlášeními,  když lze nám – Vám –  

                       zahrát  divadlo …..?“      

Studio dell´arte /České Budějovice/

         10:00      Faust /v Divadle pod čepicí – pro školy/

         18:00      Faust /v Divadle pod čepicí – pro rodiče s dětmi/

K oslavě se hlásí – svými představeními mimo termín:

 

 

Městské divadlo Mladá Boleslav

           Princezna a loupežníci  /17.3.2001 v 17:00/

           Kocour v botách /19.3.2001 v 18:00/

Divadlo SKELET

            Jak loupežník vyzrál nad obrem Barnabášem/v Divadle SKELET, 21.3.2001 v 9:00/

Kulturní dům Praha 9

            Malované písničky (muzikál) – Divadlo Gong  /19.3.2001/

  1. Čapek:  Pejsek a kočička – Divadlo Zrcadlo /21.3.2001/
  2. N. Nestroy:  Provaz o jednom konci – Divadlo AHA! /22.3.2001/
  3. Mroźek: Tancovačka – Divadlo AHA! /23.3.2001/

Umělecká scéna Říše loutek

            Čert a Káča /17.3.2001 ve 14:00 a v 16:00/

            Vy neznáte Krutihlava /18.3.2001 ve 14:00 a v 16:00/

Divadlo Minaret

            O Rusalce / 18.3.2001 v 16:00 v Klubu Lávka, Praha 1/

            Staré pověsti české /19.3.2001 v 17:30 – veřejná hodina dramatické výchovy v Gymnáziu

                                                                             Nad  Štolou/

Klub Mlejn

  1. Vyšohlíd: Černošská pohádka – Divadlo DRAK /18.3.2001 v 15:00/