Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Ustavení Světového dne divadla pro děti a mládež projednal a odsouhlasil 13. světový Kongres ASSITEJ – Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež – v norském Tromso v roce 1999. Po složitých jednáních byl vybrán celosvětově akceptovatelný den a na podzim roku 2000 byl  generálním sekretariátem ASSITEJ vyhlášen 20. březen Světovým dnem divadla pro děti a mládež.

Poprvé bude tento den slaven již za několik týdnů – tedy  20.3.2001.

Autorkou oficiálního provolání, jež by mělo v uvedený den zaznít z jevišť celého světa, je paní Suzanne Osten, umělecká ředitelka souboru Unga Klara ze Stockholmu.

Tento den bude v 65 zemích celého světa /tolik má ASSITEJ členských národních středisek/

slaven a připomínám speciálními akcemi: festivaly, přehlídkami, mimořádnými přestaveními, semináři, symposii, konferencemi, workshopy, udílením speciálních cen, čtením oficiálního provolání, články v tisku aj.

České středisko ASSITEJ  vyzvalo nejen své členy, ale všechna divadla ČR, aby v tento  den nasadila do svého programu představení určená pro dětské diváky /pokud taková ve svém repertoáru mají/  a  společně tak oslavila tento mezinárodní divadelní svátek.

K tomuto prvnímu svátku divadla pro děti a mládež se rozličnými aktivitami dosud připojilo přes 40 souborů a kulturních zařízení  ČR.

Výbor českého střediska ASSITEJ a Divadelní ústav uspořádá v úterý 20.3.2001 v Divadle v Celetné v Praze oslavu Světového dne divadla pro děti a mládež programem komponovaným z reprezentantů amatérského divadla pro děti, divadla pro děti hraného dětmi a profesionálního divadla. V jeho rámci  vystoupí Divadelní spolek Tyl z Rakovníka s představením „Z deníku kocoura Modroočka“,  dále soubor  HOP-HOP ZUŠ Ostrov nad Ohří s představením“Ondráš nebo Juráš?“  a slavnostní den završí Divadlení sdružení CD 94 Hrbkovou dramatizací Tří mušketýrů.

Tisková konference ke Světovému dni divadla pro děti a mládež se uskuteční ve čtvrtek, 15.3.2001 v 10,30 hod. v Malém sále Divadelního ústavu /Praha 1, Celetná 17/.