Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Divadlo AHA! Lysá nad Labem – KDO JE NEJHLOUPĚJŠÍ

Autorský text režiséra souboru Miroslava Pokorného je volně inspirován pohádkou Josefa Lady. Vypráví o laskavém trumfování dvou psů na jedné a lišky na druhé straně. Líčí na sebe navzájem různé nástrahy a pasti, jedna strana se snaží druhou převézt, napálit, doběhnout – aby nakonec zjistili, že nejlepší bude spolu kamarádit.
Přiznám se, že jsem na představení souboru AHA! z Lysé nad Labem šel s očekáváním, které tentokrát nebylo naplněno. Důvodů je několik: text nenabízí hercům téměř žádnou příležitost k jednání. Nenabízí žádnou skutečnou situaci a svou mnohomluvností jde zcela proti žánru grotesky, či klauniády pro děti, kterou inscenátoři zvolili.
Díky tomuto “minutí”se žánru a textu působily herecké výkony jinak velmi dobře disponovaných herců neadekvátně a místy až agresivně. Monotónní a poněkud jednotvárný rytmus představení před závěrem ještě zvolňoval a samotný závěr – poněkud násilné a falešné smíření kvůli zraněnému kolenu – je už jen završením všeho toho, co tentokrát nedopadlo. Škoda. Kolegům ze souboru AHA! se omlouvám. Tentokrát jsem se “nechyt…”

Mirek Slavík