Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Festival Dítě v Dlouhé se koná v termínu od 9. dubna do 13. dubna

24. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé se po dvou letech bude konat opět naživo a nabídne program pro děti od dvou let přes školáky prvního stupně ZŠ až po prepubertální kategorii 12+. A samozřejmě také pro dospělé diváky, a to nejen pro ty, kteří přijdou s dětmi, ale pro všechny, které zajímá tvorba mimopražských profesionálních divadel pro dětské a mladé publikum.

Zahajujeme tentokrát víkendem, kdy obě dopoledne budou patřit těm úplně nejmenším a nejmladším divákům už od dvou a tří let. V inscenaci Prostě žába se s Janou Vyšohlídovou (Divadlo U staré herečky) podívají do rybníka mezi pulce, žáby a další vodní i suchozemské tvory, s Naivním divadlem Liberec se zase projedou mašinkou při vyprávění o pejscích a vlacích Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Obě inscenace pro nejmenší se už s velkým úspěchem a ohlasem zúčastnily řady festivalů.

Víkendová odpoledne pak otevřeme dětem o něco větším, respektive celým rodinám, protože jak Jenovéfa/Johanes doktor Faust plzeňského Divadla Alfa, tak Do hajan! královéhradeckého DRAKu patří k těm vzácným a kýženým inscenacím, na nichž se pobaví jak ti, jimž jsou primárně určeny, tak jejich starší sourozenci, rodiče či prarodiče a ještě si o svém zážitku mohou dlouho vyprávět.

Víkend opět tradičně doplní doprovodný program:

  • prohlídky zákulisí
    v sobotu 9. dubna od 16:00, 16:15 a 16:30 ve skupinách po patnácti osobách, pouze pro diváky představení Jenovéfa/Johanes doktor Faust
  • workshopy s Terezou Bartůňkovou, ilustrátorkou letošního ročníku
    v neděli 10. dubna ve 13:00  a 14:00, vždy pro maximálně deset dětí od šesti let
  • divadelní jarmark
    v neděli 10. dubna od 14:00 do 15:00 a od 15:45 do 17:00 ve foyer divadla, pouze pro diváky představení Do hajan!

I nabídka na všední dny myslí na všechny věkové kategorie diváků. Prvňáci či dokonce předškoláci se budou moci přímo zapojit do dění na jevišti v inscenaci kladenského Lampionu podle knihy Petra Síse Komodo. Pro děti od devíti či od dvanácti let výše zahrají dvě brněnská divadla: pro ty mladší uvede Polárka jevištní verzi známého románu Julese Verna Dva roky prázdnin a pro ty starší pak Radost vlastní variaci na nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet on the Road. Závěr festivalu bude patřit Činohernímu studiu Ústí nad Labem s jeho autorským příspěvkem k ikonografii Rychlých šípů, respektive jejich „temné“ protiváze Bratrstvu kočičí pracky.

Festival se koná za podpory Ministerstva kultury České republiky a Státního fondu kultury ČR.