Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Poselství Michaela Morpurga ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2013

Michael Morpurgo, britský spisovatel, básník, dramatik a libretista, je především známý jako autor dětské literatury. Za zásluhy o literaturu byl povýšen na důstojníka Řádu britského impéria (OBE) a je také držitelem ocenění Children’s Laureate of UK (2003-05).

Narodil se ve městečku St. Albans, v hrabství Hertfordshire, jako syn herce Tonyho Bridge. Jeho nevlastní otec, Jack Morpurgo, byl profesorem literatury na univerzitě v Leedsu a rovněž spisovatelem. Michael získal vzdělání na několika školách (své nepříliš dobré zkušenosti s internátními školami se odrážejí v jeho díle). Poté začal studovat na Královské vojenské akademii v Sandhurstu, avšak při výcviku se zranil a akademii opustil. Na vysoké škole vystudoval angličtinu a francouzštinu a graduoval na King’s College London. Po studiích nastoupil do zaměstnání jako učitel na základní škole v Kentu. Zde objevil svůj talent a vydal se na dráhu spisovatele.

V roce 1976 založil se svou ženou Clare charitativní organizaci Farms for City Children. Pár byl v roce 1999 za svou práci pro mládež vyznamenán Řádem britského impéria (MBE).
Michael Morpurgo je autorem přes 120 knih (publikuje od roku 1974), jež byly přeloženy do 25 jazyků. Dále publikoval přes 300 povídek a novel. Několik jeho děl se nejprve dočkalo filmového zpracování, později bylo adaptováno pro divadlo či pro televizní vysílání.  Nejznámější je román War Horse (Válečný kůň), který byl zfilmován S. Spielbergem.  Další z Morpurgových námětů byly zpracovány do podoby baletu a libreta k opeře. Mnoho knih tohoto úspěšného autora získalo doma i v zahraničí četná ocenění, mj. Carnegie Medal, W. H. Smith Award for Children’s Literature, Blue Peter Book Award, Whitbread Children’s Book Award, Deutscher Jugendliteraturpreis, Prix Sorcieres a California Young Reader Medal.

 

 

Poselství ke Světovému dni od MICHAELA MORPURGA:

 

Shakespeare jednou napsal “Hra je to hlavní…” (The play’s the thing…..). Měl pravdu, ale vlastně ne tak úplnou. Příběh je podstatou a hra je prostě tou nejúčinnější cestou jak příběh vyprávět.

Jednoho dne jsem přišel na to proč tomu tak je. Bylo to na prvním setkání s herci obsazenými do vznikající inscenace “War Horse” (příběh, který má samozřejmě svou knižní i filmovou podobu). Vyprávěl jsem o Devonu, o farmaření a o první světové válce a kolem mne se shromáždilo asi 40 herců. Došlo mi tehdy, že to není osobou, která příběh vypráví (což je povětšinou moje úloha), ale jde o všechny ty, kteří spojí svá srdce a vydají energii, využijí svůj talent a intelekt, aby vytvořili představení, které dokáže diváky vyděsit i uvést do transu, rozesmát i rozplakat. Každá repríza je díky jejich usilí neopakovatelná.

Síla divadla, ať už pro mladé nebo staré, spočívá především v úspěšném propojení příběhů a nápadů, herců (a samozřejmě všech v zákulisí)  a zejména diváků – všichni vytváříme představení dohromady, hrajeme ho, prožíváme ho, zatracujeme nedůvěru společně a jsme svázání ve stejném imaginativním úsilí.

Pro mladé lidi, kteří přijdou do divadla a “prožijí” jej poprvé, je efekt ohromující a velmi působivý. Taková podívaná a živě přímo před jejich očima – příběh, hudba, světla, pohyb, zvuky, herci… Takový zážitek může změnit jejich mladé životy. Divadlo totiž obohacuje nás všechny.