Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Přehlídka sólové tvorby pro děti 2009

Sedmý ročník Přehlídky sólové tvorby pro děti proběhne v polovině února v divadle Minor, ve Spolkovém domě (Klub Mlejn) na Praze 13 a v Krušnohorském divadle v Teplicích. Nabídne dvě pohádky o narozeninách (Nejkrásnější narozeniny, Pod kobercem), pohádku o Princezně na hrášku, Pohádky kozy Lujzy, arabský příběh Osudové kolo a krátkou lekci angličtiny s názvem A teď něco jiného – Annie.

Na přehlídce bude uvedeno šest inscenací a tři samostatné dílny pro děti. Dvě hudební dílny budou věnovány arabské, australské a africké hudbě, a jedna dílna bude věnována divadlu. Další dvě divadelní dílny budou následovat hned po představeních. Letošní zahraniční host, britské divadlo Iolo z Cardiffu, odehraje v Praze a v Teplicích čtyři reprízy své inscenace Pod kobercem (Under the Carpet).

Přehlídku v sobotu zahájí Matěj Kubina z Jaroměře se svojí pohádkou, která vychází z arabské pověsti, s názvem Osudové kolo. Hned po Osudovém kolu uvidí diváci krátkou lekci angličtiny s názvem A teď něco jiného – Annie. Loutku Annii bude na jevišti doprovázet Kamila Trmačová z Hradce Králové. Tato miniinscenace byla zařazena do programu i proto, že uvede nejvýznamnějšího hosta letošní přehlídky, divadlo Iolo z hlavního města Velšska, z Cardiffu. Divadlo Iolo bude hrát hrát svoji inscenaci Pod kobercem (Under the Carpet) v angličtině. Upozorňujeme případné zájemce o představení, že se bude jednat o angličtinu srozumitelnou 3-5letým dětem. Nečekejte tedy odbornou univerzitní přednášku na úrovni Oxfordu či Cambridge.

Divadelní hru Pod kobercem napsala velšská autorka Sarah Argent. Při psaní vycházela z pozorování komunikace dětí ve věku 3-5 let. Na základě jejich příběhů sestavila příběh dvou bratranců, Nonna a Lola, pravých britských gentlemanů, kteří chodí zásadně v trojdílném obleku – mají vestu, kalhoty a sako. Divadlo Iolo letos oslavilo již 21 let své divadelní práce pro děti a divadla ve výchově. Inscenace Pod kobercem se bude hrát také ve Spolkovém domě (Klub Mlejn) v neděli 15.2. od 15.00 a v pondělí 16.2. v Krušnohorském divadle v Teplicích v 9.00 a v 11.00.

Dalším představením přehlídky bude premiéra nové pohádky Antonína Novotného s názvem Nejkrásnější narozeniny. Tato inscenace tematicky doplní britskou inscenaci Pod kobercem, která též pojednává o narozeninách. Na závěr sobotního programového bloku jsme zařadili divadelní dílnu, kterou vedoucí lektorka Hana Jurčíčková nazvala DIVADELNĚNÍ. Dílna bude trvat 1,5 hodiny, a děti si vyzkouší zábavnou formou různé herecké techniky a jevištní mluvu. Nedělní program zahájí Dřevěné divadlo Jana Hrubce z Nového Města na Moravě, které uvede pohádku Princezna na hrášku. Po představení bude následovat dílna s marionetami. Po Princezně na hrášku se dozvíme něco o arabské hudbě v hudební dílně Marwana Al-Solaimana. Dále uvidíme Pohádky kozy Lujzy, které vznikly na motivy dnes už téměř zapomenuté knížky Emy Tintěrové. Pohádkové představní pro nejmenší diváky, složené ze čtyř krátkých příběhů vytvořil Ateliér Abrakadabra z Pístů u Nymburka. Ve všech vystupují obyvatelé svérázné vesničky – Veselé Lhoty. Jsou to kocour, pes, beran, medvěd, liška, kohout (ale i opička) a také koza Lujza.

Závěr přehlídky bude patřit Exotickým rytmům z Austrálie a z Afriky, které předvede Pavel Malkovský.

Přehlídka sólové tvorby pro děti nabízí blízká setkání s divadlem v příjemném divadelním prostředí Malé scény divadla Minor. Letos se bude hrát i ve Spolkovém domě na Praze 13, což je dočasné útočiště Klubu Mlejn, a v Krušnohorském divadle v Teplicích. Dílny, které následují po některých představeních, navíc umožňují dětským návštěvníkům praktické setkání s divadlem. Přehlídka představuje svým divákům inscenace pro děti od 3 let, kterých je stále v divadelní nabídce nedostatek. Pokoušíme se vybírat kvalitní inscenace pro děti, které jsou založeny na textu, ať už se jedná o dramatizaci literárních předloh či o text na motivy známých pohádek. Dále se snažíme najít takové inscenace, které vycházejí vstříc přirozené dětské hravosti a umožňují dětským divákům aktivní zapojení do hry, a to i do dění na jevišti.

Rovnocennou participaci českých a zahraničních divadelních umělců na přehlídce vnímáme jako důležitý přínos festivalu, který tak sleduje svůj záměr přispívat k evropské integraci v obou směrech – prostřednictvím poznání kvalit cizích i vlastních.

Letošní ročník se koná pod záštitou Českého střediska mezinárodní nevládní organizace ASSITEJ. Hrací prostory: Divadlo Minor, Malá scéna, Vodičkova 6, Praha 1 Spolkový dům (Klub Mlejn), K Vidouli 727, Praha 13 Krušnohorské divadlo Teplice