Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Přelet zve na výstavu !

Přelet nad loutkářským hnízdem vznikl v roce 1991.

Cílem tehdy bylo nejen zviditelnit činnost Českého střediska UNIMA, ale hlavně znovu umožnit loutkářům setkávání i vzájemný přehled o stavu oboru, který je považován za specifický fenomén naší národní kultury.
Právě po sametové revoluci se totiž loutkářská obec rozrostla o řadu nových nezávislých skupin (profesionálních i poloprofesionálních), z nichž řada dostala na Přeletu svou první příležitost k prezentaci .

Přelet se tedy od počátku stal přehlídkou s možností konfrontace tvorby, názorů i nových možností a za dvacet let existence se proměnil v přehlídku respektovanou odborníky i laickou veřejností.

Přelet nad loutkářským hnízdem se od prvopočátků, které jsou svázány s Žižkovským divadlem ( dnes Divadlo Járy Cimmrmana) „proletěl” téměř celou Prahou. Konal se v Divadle Na zábradlí, Dejvickém divadle, Divadle Minor na Senovážném náměstí, Alfrédu ve dvoře, Pidivadle, v Divadle Komedie, v Říši loutek, v Kulturním centru na Novodvorské, v DISKu, ve Studiu Ypsilon, aby konečně v r. 2002 zakotvil v Divadle Minor ve Vodičkově ulici, které mu poskytuje ochranná křídla ve všech svých prostorech dodnes.

Do koncepce Přeletu vstoupil v r. 1997 i nový prvek – udělování putovní ceny ERIK.
Je každoročně udělován na Přeletu nad loutkářským hnízdem za nejinspirativnější počin v uplynulé divadelní sezóně a je pro loutkáře vlastně jedinou oborovou cenou.

Letos na podzim ( 5.-7.11. 2010) se bude konat jubilejní, XX.ročník Přeletu nad loutkářským hnízdem, opět v divadle Minor v Praze.

Výstava 20 let s Přeletem, která je jeho součástí, podává ve fotografiích a přehledu repertoáru i nositelů ceny ERIK portét českého loutkářství za posledních 20 let.