Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Program

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2013

Pořádá Institut umění – Divadelní ústav/ASSITEJ, Sdružení Divadlo pro děti a mládež, Sdružení pro tvořivou dramatiku, Divadlo v Celetné, Divadlo Disk, KD Mlejn, Divadlo Minor Finanční příspěvek: hl. m. Praha, Institut umění – Divadelní ústav

Neděle 17.3.2013

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail: rezervace@divadlovceletne.cz

14:30 a 17:30        Kašpar

René Goscinny:    Mikulášovy patálie

Děti, vezměte svoje rodiče do divadla !
Příběhy ze života malého Mikuláše a jeho povedených kamarádů.

“ Tohle představení by si nemělo nechat ujít žádné dítě – a ani jeho rodiče. Režisér Filip Nuckolls oživil Mikuláše, Augustýna, Kryšpína, Vendelína, Albína i šplhouna Celestýna s citem k předloze, přesto v inscenaci nechybí ani humor stojící mimo ni. (…) Převést do reality geniální ilustrace Jeana-Jacquea Sempého, jež tvoří polovinu úspěchu knihy, není nic snadného, v Celetné se to podařilo. Postavy jsou vybrané i zahrané velmi přesvědčivě. (…) I když jsou v Mikulášových patáliích i slabší místa, jde jen o občasné zaváhání v jinak nabitém a promyšleném představení, ze kterého člověk odchází a nemůže se přestat usmívat. A to se cení.“     Zuzana Drtilová, MF Dnes

Určeno pro děti od sedmi let.

 

 

 

 

 

 

Pondělí 18.3.2013

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail: rezervace@divadlovceletne.cz

10:30               Divadlo Alfa Plzeň

Hubert Krejčí:  Démonův pramen

„Žádná hostina netrvá věčně, zatímco láska dvou lidí nezná hranic“, praví jedno čínské přísloví.

V našem současném, reálném životě toto rčení, žel, ne vždy platí, vlastně spíš málokdy. Ale příběh mladého muže Liou Š´- tuna a jeho krásné manželky, jménem Jin Jü–chua je jeho dokonalým naplněním a stvrzením. Neboť jen věrná láska, jež nezaváhá před sebeobtížnější překážkou a jež je schopná přinést jakoukoli oběť, je silou natolik mocnou, aby Š´- tuna (s pomocí Ducha hor a jeho sluhy Jüana) dovedla k cíli – vysvobození milované ženy z moci obmyslného Démona.

Prostý příběh čínské pohádky však autor hry použil jen jako východisko k barvitému předvedení celé škály postav, motivů a prostředků tradičního čínského divadla a navíc a v neposlední řadě ji okořenil i osobitým humorem. Inscenace je nahlédnutím nejen do – pro nás  exotické a trochu tajemné  – slovesnosti, ale i do fascinující asijské divadelní kultury, jejíž principy v posledních sto letech výrazně ovlivnily i vývoj moderního evropského divadla.

Pro děti od 10 let.

 

 

19:30   Divadlo Alfa Plzeň

Hamleteen

Přežít vlastní dospívání není žádná sranda. Co teprve když je vaším tatínkem král? A když toho krále zavraždí váš strýček? A když s tím strýčkem sdílí lože vaše maminka? Jednoho rána se probudíte, otevřete oči a zjistíte, že ve svém okolí nevidíte nic než pokrytectví, prospěchářství, omezenost a faleš. Žádný div, že si začínáte klást prapodivné otázky („Být či nebýt?“). Naštěstí se ve vašem okolí vedle řádky veskrze odpudivých osob vyskytuje i pozoruhodná dívka. Ba co víc, zdá se, že o vás – tak nějak po svém – jeví zájem… Jenže najít k ní cestu není nijak snadné. A tak se pomalu propadáte do stále většího zmatku…

Černá hudební groteska o dospívání vycházející z jednoho z pilířů světové dramatiky – Hamleta, nejslavnější tragédie Williama Shakespeara. Hamlet bývá vykládán jako drama pomsty, moci, nebo případně neschopnosti se rozhodnout. Inscenace Hamleteen se však soustředí na docela privátní rozměr tohoto klasického příběhu. Na pozadí vyhrocených událostí sleduje, kterak se teenager Hamlet vyrovnává s okolním světem, jehož temné stránky s tím, jak se formuje jeho osobnost, začíná právě rozpoznávat. Nahlíží, že ani ty osoby, které byl doposud zvyklý bezvýhradně přijímat (rodiče, autority obecně), nejsou ani zdaleka bez poskvrny. V souvislosti s tím také stále silněji pociťuje, jak složité je navazovat či udržovat generační i mezigenerační vztahy (přátelské, rodinné, milostné).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úterý 19.3.2013

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail: rezervace@divadlovceletne.cz

10:00     Poetický soubor Divadla Vydýcháno

Smolíček Pacholíček

Dětský soubor divadla Vydýcháno z Liberce vám originálním a vtipným způsobem zahraje pohádku o Smolíčkovi pacholíčkovi.

a 10:30   Buchty a loutky

Tři malá prasátka

Na motivy anglické lidové pohádky.

Tak jak to bylo s těmi prasátky: “Kvííí, kvííí.” Přijďte se podívat a poslechnout si, jak si takhle jednou vlk fouknul a jednou houknul a nevěřili byste, co jen to udělá za neplechu. A jak prasátka naláká na řepu, na sladká jablíčka či na trh. A jen proto, aby je slupnul jak malinu. “Chro, chro, kvííí, to je, co?”.

Ale když překonáme strach, tak se můžeme vlkovi dostat na kobylku. Jenže když leze až do domečku, pak nezbývá, než rozdělat pod kotlem oheň, v pravou chvíli zvednout pokličku a jsme zachráněni!

Představení bylo oceněno na festivalech Mateřinka Liberec, MiniEuropa, Bialystok (Polsko).

14:00    Martin Hak  

Vypravěč příběhů a Velrybí doupě

Příběhy z ledových plání tvrdé jako zmrzlé maso, vypečené jako tulení tuk a poučné jak rána medvědí tlapou.

Pro děti od 6 let.

19:30    Kašpar  

Romeo a Julie

Monteci, Kapuleti a Kašpaři!
Nejslavnější milostný příběh v jedinečné úpravě pro osm postav. Rozpálené ulice krásné Verony, dva znepřátelené rody a mladá láska…

Text patřící k vrcholným tragédiím tohoto mýty opředeného autora jsme se rozhodli adaptovat na míru osmi postavám, aniž by se cokoliv ubralo na sdělnosti příběhu a síle prožitku, kterou tato hra nese. Původních více jak dvacet postav schází tedy opravdu málokomu.

 

Malá scéna Divadla Minor, Vodičkova 6 , Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail:pokladna@minor.cz

19:30    Bažantova loutkářská družina Divadelního spolku J. J.    Kolár při TJ Sokol Poniklá

Faust

Tomáš Hájek dle kočovných loutkářů. Truchlohra o nešťastném osudu doktora Fausta. Sepsaná dle kočovných loutkářských bardů (Kočků, Peků a Kopeckých). Figurována jediným hercem jako stínohra. Divák našeho představení bývá svědkem dvou tragédií současně, když sleduje jednak marný boj Fausta s Mefistem a namnoze též podobně marný boj loutkoherce s nesnadným režijním zadáním.

 

 

Divadlo Na Holou

Krev a jiné lásky Míny

Rakvičkárna na námět Abrahama Stokera – Drákula. Drsný John opouští svou snoubenku Mínu, které už zjevně odbil i bilologický orloj – a je tudíž posedlá svatbou. John s vidinou velkých money odlétá do Transylvánie, aby vyjednal business s hrabětem Drákulou. Hra ve svižném tempu s jazykem minimalizovaným až heslovitým. Inscenace byla oceněna za výpravu na Loutkářské Chrudimi 2012.

 

 

Středa 20.3.2013

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail: rezervace@divadlovceletne.cz

10:00    Divadelní soubor kuk! + KUK! + Zpátečníci

Navštivte Máchův kraj!

prostřednictvím dvou pověstí z Máchova kraje (Pověst o Petrovském, Pověst o svaté Starostě) odhaluje divákům tajemný a mnoha legendami opředený kraj v okolí hradů Houska a Kokořín a vřele Vám doporučuje návštěvu těchto míst… Inscenace byla oceněna přímým postupem na národní přehlídku Dětská scéna 2012.

 

 

 

14:00   Skupina Hm…

Klukoviny

Divadelně hudební program složený z dětských písniček na zhudebněné texty Vítězslava Nezvala, Františka Hrubína, Pavla Šruta, Jiřího Ortena, Josefa Hiršala, Josefa Kainara, Ivana Blatného a dalších.

 

 

 

Divadlo Disk,  Karlova 26, Praha 1 tel. Pokladna (po-pá 16-19.30): 234 244 255)

 

19:30  Divadlo Športniki

Gagarin!

Inscenace se inspiruje knihou Jurije Nagibina Úsměv a hvězdy. Pojednává o životě a díle Jurije Alexejeviče Gagarina, prvního člověka ve vesmíru. Loutky, zpěvy, tance. A ke slovu přijdou i filmové týdeníky… „Časem kdekdo Gagarina překoná. Ale nikdo se po letu tak neusměje na lidstvo a vesmír jako Jura Gagarin. A to je velmi důležité, daleko důležitější, než si dovedeme představit…“

 

KD Mlejn,Kovářova 1615/4, Praha 5 – Stodůlky     e-mail: vstupenky@mlejn.cz

Středa 20.3.2013

9:00     Cirkus Mlejn

Postav na čaj!

Poetická novocirkusová groteska.
Komedie plná sněhu, která se odehrává v polární záři divadelních světel a to
nejen na zemi, ale i ve vzduchu!

Uvařit čaj z kupky sněhu může být otázkou několika minut, může to však trvat věčnost, zvlášť když se ve dvou nejste schopni domluvit. Představení beze slov zavede diváky na sever, který je ještě chladnější a nehostinnější, než předloňská středoevropská zima.

Vhodné pro celou rodinu.

 

 

 

18:00     Cirkus Mlejn

Dynamo

Momenty příprav. Nekonečné zkoušky. A všechno tisíckrát dokola.
Sedm postav na pozadí nejrůznějších sportovních disciplín vytváří jeden tým. Jedině tak dokážou víc, než by svedl každý z nich sám.
Novocirkusová inscenace na pomezí tance, vzdušné a pozemní akrobacie, která vznikla ve spolupráci Cirkusu Mlejn s několika dalšími českými a švýcarskými akrobaty v režii finské choreografky Ilony Jäntti. Fyzické pojednání o průsečíku sportu a umění.

 

 

 

Čtvrtek 2013.2013

9:00      Cirkus Žebřík

Jak se budí Země

Autorská pohádka o vytrvalosti, síle dobrého srdce a kouzelné pomoci. S pomocí Toníka a víly Jarunky se k dětem vrací staré zvyky, obyčeje a tradice, které souvisejí s příchodem jara, jarní říkanky a písničky. Je to představení nejen o probouzení, ale i o tom, na co už jsme dávno zapomněli, ale naše babičky si to možná ještě pamatují.

Pro děti z MŠ a I. stupeň ZŠ.

 

 

 

Pátek 22.3.2013

9:00       Studio dell’arte

Pověsti staré a české

Znáte pověsti o Čechovi, o Kazi, Tetě, Libuši, o Bivojovi, Přemyslovi, Horymírovi a  jeho věrném koni Šemíkovi v podání Studio dell´arte? Z Jiráska  nebude chybět nic, ale možná bude i něco navíc?

Pro děti od 3. až 6. tř. ZŠ