Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Provolání ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2005

Milí přátelé a kolegové,

my, kdo pracujeme v divadle pro děti a mládež, jsme známí tím, že jsme ti nejšťastnější lidé na světě. Copak může existovat smysluplnější,

uspokojivější a prospěšnější povolání, než dělat pro děti dobré divadlo? Samozřejmě, že ne. Ale s tím pocitem štěstí je to sporné.

Jak šťastní jsou rodiče, kteří své děti dokáží stěží uživit?

Naše děti již dlouho pociťují účinky globalizace. Doba „bezstarostného dětství“ se pořád zkracuje, a to i v bohatých zemích. Sny o budoucnosti se mění v noční můry, dravá soutěž začíná v raném dětství a strach z nezaměstnanosti se někdy projevuje už na základních školách.

Vlády musí omezovat výdaje, protože peníze jsou jedině na účtech nadnárodních společností. Při provádění finančních škrtů byli vždy první na řadě sociálně slabí a za nimi těsně následuje umění, což znamená, že dopad na divadlo pro děti je dvojnásobný. Ať už jde o případ, kdy je zavedenému divadlu snížena dotace nebo když samostatná divadelní společnost přijde o zkušebnu, to co bere dech, je neuvěřitelná stupidita těch, kdo si myslí, že finančními škrty v dětských divadlech se opravdu ušetří nějaké peníze. Protože děti, kterým o nic nejde, z nichž se stanou opilci, překupníci, drogoví dealeři nebo zloději, kteří pak končí ve vězení, stojí stát stokrát víc. Na druhé straně jsou děti, které mají možnost chodit do divadla zabývajícího se jejich realitou, jejich každodenním životem, jejich nadějemi, obavami a sny, do divadla, které jim ukazuje, že nejsou samy, které je povzbudí, rozesměje i rozpláče, které jim dodá důvěru a podnítí jejich společenskou představivost – takovým dětem se těžko brání v rozletu.

Divadlo nemůže zachránit svět. Může ale naplnit srdce, city a mysl našich dětí a mladistvých jistotou, že svět je možné změnit. A že stojí za to o něj bojovat.

Volker Ludwig
Nar. 13.6.1937
Dramatik, umělecký ředitel GRIPS Theater, Berlín

1969, 1971 a 1975 Cena bratří Grimmů

1979 Volba do PEN Klubu SRN

1982 Cena německých kritiků

1987 Cena mülheimerských kritiků

1989 Cena Bolten-Baeckers

1994 Medaile Ligy Karla von Osseckého pro lidská práva1995 Stříbrný list Unie dramatiků

1996 Čestný prezident ASSITEJ Int.

1999 Cena ITI ke Světovému dni divadla

2000 Svazový kříž za zásluhy

2001 Viceprezident německého ITI centre

2003 Cena ASSITEJ