Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Setkání divadel a lidí Ostrava 2001

Zhodnocení 17. Setkání divadel a lidí v Ostravě ve dnech 15.-18.11.2001

Letošní Setkání divadel a lidí v Ostravě se od předešlých ročníků značně odlišovalo, a to hned v několika rovinách. V prvé řadě věkovým složením vystupujících souborů. Od nejmenších dětí “Malíků” a “Přípravky” DIVIDLA (5 – 10 let), přes soubory dětské (HUDRAADLO Zliv, BRNKADLA Brno), mládež (KŠANDY Brno, některé oddíly DIVIDLA a účastníci Workshopu) až po dospělé – a postarší – účastníky, především ze slovenských souborů. Stejně tak různorodá byla divácká adresa. Pohádky pro děti (“Otesánek” DIVIDLA, “O vrabci s ustřiženým jazykem”, či “Slavík” HUDRADLA Zliv), nonsensová poezie souboru STŘELKY z Českého Těšína (“Dvakrát z Knihy nesmyslů Edwarda Leara”), zajímavý pokus o dramatizaci životních příběhů dětí (“Na táboře”), či Werichovy pohádky (“Až opadá listí z dubu”) souboru KŠANDY Brno, přes klasický tvar Comédie dell Arte (“Comédye” i “Komédyje o Františce …..” DIVIDLA Ostrava, “Brigitina svatba” BRNKADEL Brno), až po vysloveně činoherní divadlo, určené všem generacím (“Dva muži v šachu” DIVIDLA, “Samko Téle, alebo O cintoríne” DS DAXNER Tisovec ze Slovenska, či “Nevesta hól” DS DOUBLEFACE z Bojnic). Na své si mohli přijít i milovníci divadla poezie (“Valérie ….” DIVIDLA Ostrava a “Náhradná slavnosť” DS ALTERNA z Rimavskej Soboty – Slovensko.

Samostatným a přirozeným vrcholem pak byla dvě představení účastníků letního Workshopu mládeže Česka, Slovenska, Německa a Polska “Orfeus a Eurydiké”. Pětapadesátiminutová smršť hudby, pohybu, světel, kostýmů, scénických detailů, ale hlavně obrovské energie a sdělení 45 “dětí” od patnácti do pětadvaceti let, podpořená dospělými spolutvůrci (Vlado Sadílek, Marián Lacko, Renata Bubniaková, Vladislav Georgiev, Hanka Štrbová, Jitka Kvasničková), ale i těmi, kteří “jen” pomáhali organizačně, ta bezesporu oslovila a zaujala všech 260 diváků v sobotu, i těch 220 v neděli dopoledne. A pak, že o divadlo není zájem …. Přímých vystupujících (a diskutujících, režírujících, spících, stravujících a zamilovávajících se, Ostravou procházejících, televizi nesledujících) bylo 185!

Jako každoročně, i letos vycházelo UCHO, časopis Setkání redigovaný členy DIVIDLA. Díky výpadkům proudu a technickým problémům sice vyšla letos jen tři čísla, materiálů ale máme na dalších pět! Instalována v DDM byla i výstava fotografií a dokumentů z letního Workshopu DIVIDLA. Členové DIVIDLA i HLUBINY byli hosteskami, vařili, vydávali jídla a umývali nádobí, uklízeli, hráli ve čtyřech svých představeních, a k tomu v Orfeovi (kde zkoušeli celá dopoledne a po dvě noci až do rána), ubytovávali, uklízeli po ubytovaných, nakupovali a zásobovali, obsluhovali v bufetu, stavělui scénu, dodělávali kostýmy, zvučeli, svítili, přestavovali sál …. Byli prostě všude, kde bylo potřeba, aby všem bylo dobře.

Do Ostravy se sjeli hosté ze Slovenska, z Prahy, Rýmařova, Brna, Liberce, ale i z Jeseníku, Přerova a Prostějova a mnoha dalších míst. Poprvé bylo spolupořadatelem Divadlo loutek Ostrava, kde se v sobotním odpoledním bloku prezentovala čtyři představení, mezi nimi “Lašské tance” Folklórního souboru HLUBINA Ostrava, v choreografii Zdeny Kyselé. Po místech mnoha zemí Evropy letos tedy poprvé vystoupili na Setkání. A byla tak HLUBINA nejen na pomoc, spoluorganizaci, úklid bufet, ale stala se – snad už natrvalo – rovnoprávnou součástí programu, a jedním z jeho vrcholů.

Přes všechny problémy bylo toto Setkání zase konečně o pohodě. Bylo setkáním se lidí, kteří si mají co dát, kteří se na sebe mohou těšit. Měli jsme čas se potkávat, popovídat si, vidět a slyšet se, dát si spolu kávu a kousek “bábovky”. Tak bychom to rádi zažili i příště!

Všechno skončilo, lešení je rozebráno a odvezeno, je uklizeno, faktury zaplaceny …. Uź se těšíme na 18. Setkání v listopadu příštího roku. Bude to rok patnáctého výročí vzniku DIVIDLA, a také nás v něm čekají i přehlídky divadel mateřských škol, školních divadel, Krajská přehlídka “Dětská scéna 2002”, každý měsíc Klubový večer v Atlantiku, soustředění, zkoušky, výlety, návštěvy divadel, účast na přehlídkách jinde, i tábory. Je na co se těšit!

Saša Rychecký
vedoucí oddělení dramatické výchovy DDM,
vedoucí O.S. DIVIDLO,
vedoucí souboru DIVIDLO Ostrava,
producent Projektu Divadelní WORKSHOP