Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Skupova Plzeň se uskuteční ve dnech 13.-17.6.2010

Letošní SP je koncipována nejen jako soutěžní přehlídka vybraných inscenací českých divadel, ale také jako prezentace českého a loutkového divadla pro zahraniční hosty s cílem podpořit export českého loutkářství do světa. Program festivalu se rovněž – alepoň částečně, pokouší zmapovat, stav, v němž se nachází loutkové divadlo zemí V4 a EU, 20 let „poté“.

V průběhu přehlídky se představí celkem 24 souborů (se 24 inscenacemi), z toho 3 zahraniční (ze Slovenska, Polska a Francie). Sestavu 17 domácích souborů tvoří 4 statutární loutková divadla (z Prahy, Liberce, Kladna a Plzně) 8 nezávislých skupin (La Putyka, Buchty a loutky, LokVar, ANPU, Divadlo jednoho Edy, Mimotaurus, Divadlo Líšeň, Cirkus Žebřík) a 5 skupin studentů (případně nedávných absolventů) divadelních škol (DAMU, JAMU).

Součástí nabídky jsou kromě shora uvedeného výčtu i 2 mezinárodní projekty „Bez země“, česko-francouzské skupiny Décalges – divadlo v pohybu a „Jánošík“, na jehož vzniku spolupracovali Divadlo DRAK z Hradce Králové, Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry a Teatr LALKA z Varšavy. Hlavní program doplní dvě výstavy – „Výpravy Divadla bratří Formanů“ + „20 10 12 13 já“ a několik koncertů.

Pořadatelem festivalu je Divadlo ALFA, pod záštitou UNIMA.