Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Zpráva o průběhu Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2019

ASSITEJ (Association internationale du théâtre pour l’Enfance et la Jeunesse) slaví vždy v březnu Světový den divadla pro děti a mládež. Už tradičně k této příležitosti Sdružení pro tvořivou dramatiku a České středisko ASSITEJ pořádají celostátní přehlídku. V Praze je to jedna z mála příležitostí vidět v průběhu jednoho týdne inscenace činoherní i loutkářské s nejrůznější věkovou adresou od těch pro nejmenší diváky až po inscenace pro dospívající. V roce 2019 se přehlídka konala už po devatenácté. Přehlídka nabídla pražskému publiku kvalitní inscenace z produkce českých profesionálních i amatérských divadel určené dětem, ale i inscenace hrané dětmi a mládeží.

Přehlídka byla koncipována tak, aby prezentovala různé typy a divadelní žánry divadla pro děti a mládež, což se v minulých ročnících osvědčilo.

V rámci přehlídky byla opět udělena Cena ASSITEJ osobnosti, která tvořivým a inspirativním způsobem přispěla k rozvoji kvalitního divadla pro děti a mládež. V roce 2019 je obdržel Jaroslav Milfajt za dlouhodobý hravý a mimořádně nápaditý přístup ke scénografii v divadle pro děti. V jeho podání bývá výtvarné řešení divadelní inscenace nejen funkční z hlediska režijní koncepce, ale vždy inspirativní. Cena ASSITEJ byla Jaroslavu Milfajtovi předána v pátek 22. 3. 2019 v Divadle v Dlouhé před začátkem inscenace O líné babičce, jejíž výpravu vytvořil.

Přehlídka měla v roce 2019 na programu i tyto 3 inscenace Divadla DISK:

Prodaná nevěsta na prknech Prozatímního, Stavovského a Národního divadla v letech 1868 až 2018

My, zvířata

Press paradox 

V Divadle v Celetné bylo odehráno těchto 7 představení:

Pinocchio (Umělecká agentura Pierrot)

Ostře sledované vlaky (Ty-já-tr, Divadlo Radar) – Hrabalova tragikomedie o dospívání Miloše Hrmy na malém středočeském nádraží v době války nadchla a dojala poctivým divadelnitvím.

ALFA FARMA ( Divadlo Alfa, Plzeň ) – motivy z Orwella a počátky kolektivizace v Čechách – z toho spojení mrazilo…

Po představení následovala živá beseda, ve které studenti tvůrce překvapili aktivitou, zájmem a schopností diskutovat a klást zasvěcené otázky.

Z tajného deníku Smolíčka Pé  ( Damúza ) – tato milá a vtipná inscenace, při které se výborně bavili malí i dospělí, byla uvedena 2x, když pohotově zaskočila za Divadlo DRAK, které kvůli onemocnění hlavní představitelky nemohlo uvést dohodnuté představení A na noze pevnina.

Růže pro Algernon (Spolek Kašpar) – Kašpar do programu přispěl svou veleúspěšnou klasikou.

Bylo nás pět (Taneční studio Light při ZUŠ Na Popelce) – syntetické (činohru,  pohyb, tanec a zpěv zahrnující) představení s nadhledem a citem pro humor prezentovalo příběh pěti kluků.  Plné chuti a elánu se dokázalo i ztišit a předvést poetické a milé scény. Byl to zkrátka divácký zážitek. A ještě zajímavost – inscenace prý vznikla i proto, aby usnadnila dětem zážitek z Poláčka, kterého dostaly ve škole za povinnou četbu a nevěděly si trochu rady s jeho jazykem.

Už je čas, bratře? – úspěšný boj malých bílých rytířů (acylpyrinů) s chřipkou (na motivy pohádky Ladislava Smoljaka) mile dokončilo dopoledne s Tanečním studiem Light při ZUŠ NA Popelce.

Jedním představením se k Přehlídce ASSITEJ přidal KD Mlejn a uvedl inscenaci V KRUHU: Austrálie (Divadlo Buřt)

Spolupráce ASSITEJ s Divadlem v Dlouhé byla stvrzena uvedením představení O líné babičce v rámci přehlídky.

Jako přínosné se ukázalo obohacení programu drobnější, komorní pořady pro děti a mládež, které vznikly na katedře výchovné dramatiky a na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU (vesměs byly uváděny ve studiu Řetízek).

Překrásná Vasilisa (KALD DAMU), Nejmenší ze Sámů (KALD DAMU)

Bao! Bao! (KALD DAMU)

Součástí přehlídky byl v letošním roce opět seminář o problematice divadla pro děti.

Příští rok by se měl uskutečnit jubilejní 20. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež. Organizátoři chystají nějaké změny a překvapení – snad se všechno podaří a znovu se budeme radovat z kvalitních inscenací, plných sálů a nadšených diváků.

V březnu 2020 na shledanou!