Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Cena Českého střediska ASSITEJ 2022 byla udělena Doře Bouzkové

Výbor Českého střediska ASSITEJ udělil Cenu ASSITEJ 2022 Doře Bouzkové “za dlouhodobě originální a inspirativní autorskou divadelní tvorbu pro děti, při které plně využívá možností loutkového divadla. Její práce se vyznačuje nadhledem, nadsázkou a schopností sdělovat hluboké myšlenky a silné příběhy odlehčenou a hravou formou, přístupnou i nejmenším divákům”.

Dora Bouzková

Loutkářka, herečka, performerka a lektorka. Absolventka hudebně-dramatického oddělení Pražské konzervatoře (1999) a Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU (2006). Už v průběhu studia v roce 2001 založila Loutky bez hranic. V rámci tohoto občanského sdružení připravuje spolu s dalšími tvůrci inscenace a organizuje výtvarně-divadelní workshopy určené především dětem.

Herectví Dory Bouzkové charakterizuje zejména osobní charisma, autenticita a porozumění nejmenším divákům. Ty při své tvorbě vnímá jako partnery, kteří aktivně spoluvytvářejí představení a jeho atmosféru.

Výrazným a oceňovaným počinem Dory Bouzkové je inscenace Příběhy malé Lupitiny González. Bouzková ji připravila jako hold svým mexickým předkům a dětem v ní otevřeně a s nadhledem zpřístupnila obtížné téma. Nechává je nahlédnout na smrt jako na něco, co je běžnou součástí života, co je nutné přijmout, na co je možné podívat se i s odstupem, dokonce s humorem, ale plným citu. Právě to je pro tvorbu Dory Bouzkové charakteristické: je otevřená závažným tématům, které citlivým a zábavným způsobem přibližuje dětem. Její spontánní přístup je pravdivý, bez matoucích pozlátek. Nejmenší diváci ho bez problémů přijímají a umí ho ocenit.

Příběhy malé Lupitiny González získaly ocenění např. na Mezinárodním festivalu Puppet is a Human too 2019 a 2021 (Varšava, Polsko) a cenu za „nejlepší představení pro děti“ + cenu za „herecký výkon“ na Festivalu of Puppetry Art 2018 (Bielsko-Biała, Polsko).

Dalším úspěšným autorským titulem Dory Bouzkové je Nedopečený koláček, který se stal vítěznou inscenací druhého ročníku mezinárodního festivalu loutkového divadla AMPLION 2021. Za výkon v představení byla Bouzková jako herečka nominována na Cenu Thálie 2020 v kategorii Loutkové divadlo, a to s odůvodněním, že „její výkon potvrzuje hereččinu promyšlenou práci s loutkou, i bohatou zkušenost v citlivé interakci s publikem“.

Dora Bouzková tvoří především pro české publikum, ale často vystupuje i v zahraničí, se svými inscenacemi procestovala mj. Mexiko. V poslední době se soustředí také na režírování ve statutárních divadlech. Společně se scénografem Matějem Formanem a hudebníkem Markem Doubravou připravila např. inscenaci Plavba za duhou pro brněnské Divadlo Radost (2021) a ve spolupráci se scénografem Pavlem Hubičkou inscenaci Čarovná zimní pohádka pro Divadlo Lampion Kladno (2023).

Věnuje se také pedagogické práci a sociálně divadelním aktivitám (azylová zařízení Stráž pod Ralskem, Bělá pod Bezdězem, Červený Újezd, Ústav pro mentálně postižené Veliki Popovac v Srbsku), vedla semináře v rámci přehlídky Loutkářská Chrudim i jinde. Pro rozhlasového Hajaju napsala sedmidílnou sérii pohádek na dobrou noc.

Jejím výchozím krédem pro divadelní i pedagogické působení je, že „učitel a umělec by měl být dítěti vzorem, inspirovat, ponoukat, otevírat, provokovat…“

Cena byla předána 14. ledna 2023 po premiérovém uvedení představení Čarovná zimní pohádka v Divadle Lampion.

Cenu Českého střediska ASSITEJ uděluje výbor Českého střediska ASSITEJ za výjimečný umělecký počin či významnou osobnost v oblasti divadla pro děti a mládež.