Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež

International Association of Theatre for Children and Young People Association

Association Internationale du Theatre pour l´Enfance et la Jeunesse

ASSITEJ

Provolání k Světovému dni divadla pro děti a mládež 2003

Děti potřebují divadlo
Jeden den za celou sezónu

Divadlo pro děti je hloubavým pohledem na život, je obrazem doby a povzbuzuje k používání vlastní fantazie při setkávání se skutečností. Hry vycházejí z reality prožívané dětmi a mládeží, zabývají se každodenními příběhy, rodinou, školou, aktivitami volného času. Herci na scéně jsou v přímém kontaktu s diváky.

Divadlo pro děti je prostředkem společně sdílené fantazie. Tato druhá realita dovoluje poznávat, předvádět a přehrávat, podporuje údiv a přemýšlení. Integruje rozsáhlý svět do malého prostoru scény. Konflikty se nazývají pravými jmény a o problémech se jedná otevřeně. Lze si vyzkoušet vzpouru a vztekání není zakázané. Na scéně je mnoho věcí možných. Demokratické jednání a společenské chování a samozřejmě snění.

Divadlo pro děti je školou vnímání. Představení charakterizuje nádherná scéna, anebo prázdný prostor. Používají se kostýmy i masky, svou úlohu sehrává i malíček, tak jako pás, housle nebo reflektor. Divadlo se tak stává kódem, který čeká na dekódování. V těch nejlepších případech jde o estetickou výchovu par excellence.

Divadlo pro děti je poznáváním citů. Co je přátelství, co je potěšení, problém, strach? Střídání horké a studené sprchy bez toho, že by se někdo namočil, to je to, co vytváří kvalitu her. Sdílení strachu, radosti, života. Ne kvůli pocitům, ne kvůli laciným efektům, ale kvůli věci samé, příběh se vypráví kvůli jeho existenciálnímu potenciálu. Právě v tomto spojení je péče o diváky klíčovou, protože děti i mladí chtějí, aby je někdo bral vážně.

Divadlo pro děti vypráví příběhy. V tom nejpravdivějším smyslu slova: byl jednou jeden. Tak poslouchejte. Ty a já, my. O tom, co bylo před dávnými a dávnými časy a o dnešku. Na začátku bylo slovo. A na konci je zkušenost. Stejné příběhy, protože dětský život není vždy nejkrásnější. To je důvodem, proč světlé i tmavé stránky příběhů patří na prkna, která znamenají svět.

Existuje druh divadla pro děti, který se nestaví jen proti předsudkům, je věnován mladým divákům, může být o něco jednodušší ve formě a obsahu (tak jako dětské menu: za půl ceny – poloviční porce), ale je schopný v každodenní práci otevírat za-chvíli-dospělé abstraktnějšímu a absurdnějšímu myšlení. Stejně tak jako existenciálnímu a experimentálnímu projevu. Měřítkem všech těchto věcí zdá se je právě toto spojení herecké pravdivosti, komunikace mezi herci a spoluherci, mezi herci jeviště a herci hlediště.

Aby bylo možno bojovat za tento druh divadla pro děti, 75 středisek ASSITEJ na celém světě ukáže při příležitosti Světového dne divadla pro děti a mládež, jaký umělecký a sociálně politický potenciál lze nalézt v produkcích divadla pro děti a mládež.

Ve Frankfurtu, v lednu 2003
Prof. Dr. Wolfgang Schneider
prezident ASSITEJ International